Zakład Mediów Elektronicznych UŁ

THE BALTIC GOES DIGITAL WYSTAWA POKONKURSOWA

29 September 2012


W ramach międzynarodowego projektu ART LINE, Gdańska Galeria Miejska wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury zorganizowała konkurs The Baltic Goes Digital, w efekcie którego powstały prace, prezentowane jednocześnie w przestrzeni wirtualnej i realnej – Gdańskiej Galerii Miejskiej. Tematem konkursu było stworzenie wizji nieistniejącego, wyimaginowanego „bałtyckiego miasta”.

Międzynarodowe jury, w składzie: Iwona Bigos, Andreas Broegger, Ryszard Kluszczyński, Martin Koplin i Anna Zalewska, wyróżniło trzy projekty charakteryzujące się zarówno wizjonerską ideą jak i wykorzystujące nowoczesne media i Internet. Poprzez zastosowanie mediów lokacyjnych artyści stworzyli prace wykraczające poza miejsce ich prezentacji, przybliżając do siebie pozornie oddalone kraje nadbałtyckie. Również z założenia są to prace interaktywne - bo to właśnie widzowie, poprzez ich interwencję, wpływają na ostateczny ich ksztalt.

Zwycięskie prace prezentowane są w Gdańskiej Galerii Miejskiej, na stronie międzynarodowego projektu ART LINE (artline-southbaltic.eu) i na telefonach komórkowych, dzięki aplikacji moblinej stworzonej specjalnie na potrzeby konkursu The Baltic Goes Digital.

Link do pobrania aplikacji:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codeleo.artline

 
Opis projektów The Baltic Goes Digital


Bałtycka Agora | Mateusz Pęk i Klaudia Wrzask
Projekt wyimaginowanego bałtyckigo miasta bazuje na topograficznej trójwymiarowej mapie dna Morza Bałtyckiego, a w całości funkcjonuje jako platforma internetowa www.
Budowniczym miasta sieciowej aglomeracji może być każdy użytkownik, a jego kreatywny wkład w konstrukcję miasta jest zależny od jego położenia geograficznego względem środka - Agory Bałtyckiego Miasta. Z obrazu odwróconego dna wynika że w optycznym środku znajduje się Głębia Landsort (459 m) na północny zachód od Gotlandii. To na jej szczycie, czy też na samym dnie Mateusz Pęk i Klaudia Wrzask umieścili Agorę Morza Bałtyckiego. Użytkownik rozpoczyna budowę w momencie logowania - wejścia na stronę, dzięki powszechnie używanym bazom adresów IP, wtedy też informacja o położeniu użytkownika przekazywana jest do serwera. Dzięki specjalnie stworzonej na potrzeby projektu aplikacji, wysłany zostaje impuls prowadzący oś z miasta użytkownika do agory. W rezultacie wokół brzegu morza powstanie wielokolorowa mozaika "łuków odporowych" Bałtyckiego Miasta Agora.

http://ggmguest.ggm.home.pl/ggmguest/AudioElsewhere | Marek Dybuść

AudioElsewhere to na pierwszy rzut oka krzesło, słuchawki i najnowszej generacji telefon zamkniete w przestrzeni Gdańskiej Galerii Miejskiej. W rzeczywistości to projekt umożliwiający kontemplację dźwięków rozbrzmiewajacych po drugiej stronie Morza Bałtyckiego. Zainstalowany w Instytucie Technologii Belkinge robot transmituje dźwięki z Kalskrony do słuchawek odwiedzającego gdańską wystawę. Ruch głowy odwiedzającego jest jednocześnie ruchem głowy robota. Wytężając słuch w konkretym kierunku publiczność jest w stanie doświadczyć audiosfery odległego miejsca w realistyczny sposób.Praca nie zapewnia możliwości komentowania, czy przedyskutowania odbieranych wrażeń, w trakcie ich doświadczenia. Jest to zabieg celowy, służący osiągnięciu jak najwyższego poziomu skupienia na sygnałach odbieranych tylko przez zmysł słuchu.
 

Baltic Sea Radio | Varvara Guljajeva & Mar Canet Sola

Baltic Sea Radio to projekt artystyczny wykorzystujący ruch statków na Morzu Bałtyckim, a który eksponuje publiczność na nowatorskie doświadczenie dźwiękowe. Praca ta odzwierciedla przemieszczanie się statków w czasie rzeczywistym, przy czym ruch morski stanowi punkt wyjścia do stworzenia pewnej kompozycji dźwiękowej. Jednostki pływające namierzane przy pomocy odbiornika AIS zainstalowanego w Sopocie, przy brzegu Bałtyku, decydują o sumie dźwięków w czasie rzeczywistym. W ten sposób artyści oddali kontrolę nad efektem kompozycji dźwiękowej danym marynistycznym. Innymi słowy, bezustannie zmieniająca się ilość dźwięku stanowi odbicie aktualnych przemieszczeń statków na Bałtyku.

W pracy zostaje wykorzystana koncepcja nieświadomego udziału, wypracowana przez artystów we wcześniejszych projektach, w których pewne działania ludzi i zwierząt uzyskują artystyczną formę, a czego podmioty tych działań w czasie rzeczywistym nie są świadome. Oznacza to, że prace artystów opierają się na aktualnie dziejących się faktycznych zdarzeniach. W przypadku Baltic Sea Radio, ostateczny efekt instalacji dźwiękowej zależy od aktualnego ruchu statków w Zatoce Gdańskiej.

Instalacja Baltic Sea Radio składa się z trzech części: stacji z odbiornikiem AIS umieszczonej w pobliżu sopockiej plaży, stacji odsłuchowej zainstalowanej w Gdańskiej Galerii Miejskiej w ramach wystawy the Baltic Goes Digital oraz radiowej emisji online, dostępnej dla każdego drogą elektroniczną w trakcie trwania wystawy (14.09 – 04.11.12). Odbiornik AIS przekazuje aktualny ruch jednostek pływających na morzu z Sopotu do miejsca wystawy w Gdańsku, gdzie umieszczono stację odsłuchową. Odwiedzającej Galerię publiczności stworzono możliwość zajęcia miejsc w specjalnie rozciętej łodzi rybackiej i odbierania tej stwarzanej na bieżąco kompozycji.

Ze względu na techniczne możliwości realizacji, stację odsłuchową wykonano ze starej łodzi rybackiej rozciętej na dwie części, wyposażonej następnie w siedzenia, komputery i słuchawki. Odbiornik AIS został podłączony do drugiego komputera, a odbierane i rozkodowane dźwięki są przesyłane do komputera w Galerii w języku komputerowym Processing. Część dźwiękowa została zrealizowana w systemie Pure Data.

 

Streaming radiowy: giss.tv:8000/BalticSeaRadio.mp3

 

Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska i Nadbałtyckie Centrum Kultury

Wernisaż: 14 września 2012, godzina 19:30

Termin wystawy: 15 września – 4 listopada 2012

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1, ulica Piwna 27/29, Gdańsk

Wstęp wolny

Ryszard W. Kluszczyński

Kierownik Zakładu Mediów Elektroniczych oraz Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej

Website: media.uni.lodz.pl/rwk
Login to post comments