Książka jest katalogiem retrospektywnej wystawy „Crude Life” duetu artystycznego Oron Catts & Ionat Zurr (Tissue Culture & Art Project), która miała miejsce w CSW Łaźnia w kwietniu 2012 r. Projekt Tissue Culture & Art powstał w 1996 roku z myślą o badaniu możliwości, jakie daje artystom hodowla żywych tkanek. Pomysł hodowli dzieł sztuki – a nie ich produkcji – TC&A realizuje i rozwija teoretycznie w postaci bytów „pół-żywych” (Semi Living).W ramach projektu artyści konstruują obiekty sztuki wykorzystując zdolność ciała do regeneracji. Hodują tkanki skóry, mięśni, kości i nerwów na różnego rodzaju podłożach i tym samym poszukują filozoficznych i praktycznych aspektów tworzenia form „pół-żywych”.Retrospektywna wystawa Crude Life śledziła artystyczno-naukową drogę, jaką TC&A przeszedł – od replikowania prehistorycznych narzędzi kamiennych, poprzez hodowlę mięsa, skóry, dodatkowego ucha, krytykę współczesnego, sfetyszyzowanego podejścia do zagadnienia życia aż po badanie podłoża rozumianego jako kontekst egzystencji. W oparciu o TC&A w 2000 roku powstało Centrum Doskonalenia w Sztukach Biologicznych SymbioticA przy Szkole Anatomii i Ludzkiej Biologii Uniwersytetu Zachodniej Australii. Książka zawiera teksty teoretyczne poświęcone Tissue Culture & Art Project oraz wystawieCrude Life autorstwa Joanny Żylińskiej, Moniki Bakke, Macieja Ożoga, Ryszarda W. Kluszczyńskiego oraz samych artystów – Orona Cattsa i Ionat Zurr.
Ryszard W. Kluszczyński

Kierownik Zakładu Mediów Elektroniczych oraz Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej

strona: media.uni.lodz.pl/rwk