Zakład Mediów Elektronicznych UŁ

Konferencja, Zwrot cyfrowy w humanistyce

13 lipca 2012

Zakład Teorii Kultury i Metodologii Nauk o Kulturze Instytutu Kulturoznawstwa UMCS zaprasza na pierwszą w Polsce konferencję poświęconą teoretycznym, metodologicznym i praktycznym problemom związanym z wkroczeniem do nauki i edukacji akademickiej nowoczesnych technologii informatycznych, cybernetycznych i telekomunikacyjnych. Stwarzają one nowe środowisko pracy, nauki i dydaktyki. Humaniści wciąż w niewielkim stopniu wykorzystują potężne możliwości narzędzi ICT w pracy badawczej i nauczaniu. Konferencja ma promować nowy model humanistyki – humanistykę cyfrową, której podstawą będą metody, narzędzia i sposoby pracy oparte na "cyfrze".

Proponowane zagadnienia do dyskusji

  • zmiana przedmiotu badań dyscyplin humanistycznych związana z pojawieniem się nowej rzeczywistości zwanej “cyberkultura” (cyberpolityka, haktywizm, cyberwojny,kulturowe, społeczne i filozoficzne konsekwencje zwrotu cyfrowego,data journalism, analityka kulturowa, socjologia cyfrowa, software studies, ludologia i game studies, gamifikacja w edukacji i nauce, sztuka w czasach cyberkultury, narzędzia cyfrowe w naukach humanistycznych)
  • posthumanizm, cyberfeminizm, cyborgizacja i człowiek cyfrowy wizualizacja wiedzy w humanistyce (od inforgrafik do modelowania obiektowego),
  • tworzenie wiedzy oparte na mechanizmie wiki,
  • nowe sposoby komunikacji i prezentacji nauki – oparte na narzędziach Web 2.0 eduakcja on-line.

Więcej na stronie: http://humanistykacyfrowa.umcs.lublin.pl/

Marcin Składanek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer tortor metus, ultricies et auctor nec, elementum sed magna.

Aby dodać komentarz do postu musisz się zalogować. Jeśli nie masz konta - zarejestruj się.