nmh4

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konfrencji Naukowej Historie Nowych Mediów, która odbędzie się na Uniwersytecie Łódzkim w dniach 16-18 października 2014 r.

Uczonych zajmujących się tak zwanymi „nowymi mediami” do niedawna fascynowała przede wszystkim ich nowość. W miarę jak „nowe media” stają się coraz starsze, rośnie jednak zainteresowanie perspektywą historyczną w badaniach nad nimi. Spojrzenie takie przynosi korzyści dotyczące faktografii, pozwala bowiem odkryć i zachować od zapomnienia media i praktyki medialne, które z różnych powodów zniknęły z głównego nurtu rozwoju mediów. Umożliwia także refleksję teoretyczną dotyczącą różnych definicji nowych mediów oraz dynamicznie zmieniającej się, a zarazem pozbawionej pamięci o tych zmianach kategorii „nowości”. To z kolei toruje drogę metarefleksji nad historiografią mediów.

W dniach 24-26 stycznia 2014 r. na terenie Wi-Ma (Widzewska Manufaktura) odbędzie się Łódzki Game Jam. Już po raz drugi przygotowujemy lokalną edycję Global Game Jamu, który jest organizowanym równocześnie na całym świecie maratonem tworzenia gier komputerowych.
PLAKAT design dlugie logoKoło Naukowe Studentów Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w trzeciej konferencji interdyscyplinarnej, w tym roku po raz pierwszy międzynarodowej. Tematem tegorocznej konferencji „What about Design? Poland Yesterday Today Tomorrow” jest problematyka designu polskiego, który nadal czeka na naukowe opracowanie.
1960s-Polish-Film-Posters-598x400

Polecam wyprodukowany przez TCM dokument o Polskiej Szkole Plakatu (przede wszystkim filmowego). W filmie wypowiedzi polskich plakacistów (m.in. Wojciech Fangor, Andrzej Klimowski, Andrzej Krajewski, Waldemar Swierzy, Andrzej Pągowski), filmowców (Martin Scorsese, Agnieszka Holland, Andrzej Wajda) oraz wybitnych grafików z nurtu Conceptual Image (Milton Glaser, James Victore). Film będzie miał jeszcze 4 emisje w maju (szukajcie w programie stacji TCM).